Piknik Spadochronowy, uroczysta zbiórka i Pola Chwały w Niepołomicach 23.09.2023r.

wpis w: Wszystko | 0

Następnego dnia w sobotę harcerze udali się po podkrakowskich Niepołomic, gdzie na błoniach Zamku Królewskiego o godz. 9.00 rozpoczął się uroczysty apel, aby uczcić Święto 6 Brygady Powietrznodesantowej. Delegacja naszej drużyny z pocztem sztandarowym stanęła naprzeciw „morza czerwonych beretów” – pododdziałów brygady. Po powitaniu gości przez Dowódcę gen. bryg. Michała Strzeleckiego ponad 300 ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyło przysięgę na sztandar brygady. Mimo ulewnego deszczu pewnie wszystkim z uniesienia patriotycznego przeszły ciarki po plecach Po przysiędze dowódca wręczył wyróżnienia najbardziej zasłużonym spadochroniarzom. Na koniec odbyła się defilada z udziałem wszystkich pododdziałów z podległych batalionów i oczywiście nas 15 harcerzy w czerwonych beretach z Lęborka. Po zakończeniu uroczystego apelu rozpoczął się Piknik Spadochronowy w ramach imprezy Pola Chwały”. Na pikniku można było skosztować grochówki i bigosu, po posiłku uczestnicy zapoznali się z prezentowanym indywidulanym wyposażeniem i uzbrojeniem spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Na rozległych terenach wokół zamku można było podziwiać różnorodne grupy rekonstrukcyjne: od Rzymian do współczesnych formacji specjalnych. Spotkaliśmy się też z druhem Andrzejem Woźniczką, z przewodniczącym Fundacji Driel-Polen Arno Baltussen i członkiem zarządu Thijs de Jong. Po obiedzie harcerze zwiedzili Muzeum Lotnictwa i Stare Miasto w Krakowie.

Fot. Archiwum 7 HDCzB i https://www.facebook.com/people/6-Brygada-Powietrznodesantowa-im-gen-bryg-Stanis%C5%82awa-Sosabowskiego/

Galeria zdjęć