Generał Stanisław Sosabowski uhonorowany przez harcerzy

W Lęborku w dniu 7.10.2017 roku uroczyście odsłonięto pomnik generała brygady Stanisława Sosabowskiego – twórcy i dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, z którą walczył pod Arnhem – Driel w Holandii w Operacji 'Market Garden’ we wrześniu 1944 roku.

Materiał z Dziennika Regionów w TVP 3:  https://drive.google.com/file/d/0B-1YALm5YgLna2dkekNDX1VhWVE/view

https://tvp3.tvp.pl/34323123/07102017

Materiał w TVP 3:  https://tvp3.tvp.pl/34323123/0710201

Materiał z telewizji regionalnej- Kanał 6: http://kanal6.pl/2017/10/09/popiersie-generala/

 Pierwszy taki pomnik – zbudowany przez harcerzy

To pierwszy taki pomnik – postawiony przez drużynę harcerską swojemu patronowi – przedsięwzięcie jest w całości społeczne i zrealizowane siłami pasjonatów – młodzieży i instruktorów z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. Gen. St. Sosabowskiego w Lęborku, która od 35 lat, jako jedno z pierwszych w Polsce środowisk, podjęła i pielęgnuje pamięć o dziele swego bohatera i jego dzielnych żołnierzy – spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz żołnierzy Cichociemnych, zrzucanych ze spadochronem nad okupowaną Polską. Jeszcze w latach 80-tych XX w. lęborscy harcerze spotykali się ze spadochroniarzami – weteranami, m.in. na warszawskich Powązkach, poznawali historię i poszukiwali wszelkich informacji o bohaterstwie swego patrona oraz o  będących dla nich wzorem do naśladowania cechach charakteru Generała. Żywe wspomnienia o wybitnym dowódcy i prawym człowieku, wyryte w sercach Jego dzielnych żołnierzy, stały się dla harcerzy wielką, pasjonującą przygodą i inspiracją na całe dalsze życie. Budowa pomnika stała się, więc naturalną konsekwencją wieloletniej systematycznej pracy na rzecz upamiętnienia fascynującej postaci Sosabowskiego.

Budowanie pomnika

Starania harcerzy na rzecz upamiętnienia pomnikiem ich bohatera życzliwie poparli lęborscy samorządowcy. Rada Miasta jednomyślnie podjęła uchwałę w tej sprawie, a władze samorządowe Miasta Lęborka, z Burmistrzem Witoldem Namyślakiem na czele, wsparły działania organizacyjne. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Gen. St. Sosabowskiego w Lęborku, który powstał w 21 czerwca 2016 roku i w ciągu kilkunastu miesięcy, pod kierunkiem jego Przewodniczącego – hm. Konrada Chmiela – sprawnie doprowadził do uroczystego odsłonięcia popiersia Generała, zebrał dotąd ponad 45 tys. złotych. Są to pieniądze uzyskane w ramach zbiórki publicznej od ludzi, którym bliska jest pamięć o wybitnym Generale – wpłaty pochodzą z ponad sześćdziesięciu miejscowości z Polski, Niemiec, Holandii i Anglii. Autorem pomnika jest dr hab. Tomasz Sobisz, artysta rzeźbiarz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z pochodzenia lęborczanin.

Na uroczystości przyjechali m. in. Pani Dorota Sosabowska – wdowa po wnuku generała – Stanie Sosabowskim z  z Portugalii, starszy strzelec Alfons Trocki, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, oraz harcerze byli i obecni drużynowi, którzy wraz z drużynowym lęborskiej „7” hm. Krzysztofem Siwka od początku lat osiemdziesiątych, kultywowali pamięć o generale i jego żołnierzach: hm. Andrzej Woźniczka ze Skawiny, hm. Jacek Dziedziela z Łodzi, hm. Zbigniew Biedziak z Wronek, hm. Mirosław Namiotko ze Szczecina i druh Dariusz Krakowiak ze Szczecina, oraz Jan Strynowicz i Adam Żegunia harcerze uczestnicy nadania drużynie imienia generała Sosabowskiego  i proporca w dniu 25 czerwca 1983 roku, oraz pasjonaci postaci gen. Sosabowskiego z różnych stron Polski.

Więcej na:

https://7hdczb-lebork.pl/bohater-druzyny/

Lęborskie Dni Pamięci o gen. Stanisławie Sosabowskim

W ramach Lęborskich Dni Pamięci o gen. St. Sosabowskim, poprzedzających odsłonięcie pomnika tego wybitnego dowódcy, zorganizowano wiele imprez towarzyszących, m.in. około 1000 uczniów lęborskich szkół obejrzało bezpłatnie film pt. „Honor Generała” w reżyserii Joanny Pieciukiewicz, Krzysztof Siwka, instruktor harcerski i pracownik Muzeum w Lęborku (oraz jeden z inicjatorów budowy pomnika) w Bibliotece Miejskiej w Lęborku przedstawił otwartą prelekcję na temat „Historia generała Stanisława Sosabowskiego”.

Wernisaż w Muzeum w Lęborku

W Muzeum w Lęborku w dniu 29 września 2017 odbył się Wernisaż Wystawy „Generał Stanisław Sosabowski twórca i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej” Wystawa, którą lęborczanie mieli przyjemność obejrzeć w czasie otwarcia będzie czynna do końca listopada br. daje ona nieomal kompletne kompendium wiedzy o życiu i działalności generała, nie tylko, jako twórcy i dowódcy I Samodzielnej Brygady Spadochronowej – pierwszej w historii wojska polskiego jednostki spadochronowej, co pięknie i trafnie podkreśla aranżacja ekspozycji z podwieszonymi u pułapu galerii spadochronami. Wystawę zorganizowano ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz prywatnych zbiorów Jacka Dziedzieli z Łodzi i Dariusza Krakowiaka ze Szczecina i pamiątek rodzinnych państwa Białoskorskich z Lęborka.

Informacja dla mieszkańców

We wrześniu harcerze z 7HDCzB rozdawali mieszkańcom Lęborka ulotki informujące o Lęborskich Dni Pamięci o gen. St. Sosabowskim– także zaproszenia na uroczyste odsłonięcie pomnika, m. in. ,mieszkańcom ul. gen Sosabowskiego bowiem w 2007 roku – na wniosek harcerzy – Rada Miejska w Lęborku podjęła uchwałę o nadaniu nowej drodze nazwy: ulica gen. Stanisława Sosabowskiego.

 

Harcerska wystawa 

Przygotowano też wystawę fotograficzną pn. „Generał Sosabowski patronem harcerskich drużyn” – bowiem w całej Polsce powstało wiele drużyn noszących imię Generała, 1SBS czy też Cichociemnych – środowiska te się ze sobą przyjaźnią, dzielą wiedzą o dzielnych spadochroniarzach i spotykają, m.in. na organizowanej od prawie 30 lat przez 7HDCzB z Lęborka – dla upamiętnienia kolejnych rocznic bitwy pod Arnhem – Ogólnopolskiej Jesiennej Grze Polowej, na którą przyjeżdżają harcerze i grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. W dn. 6-8 października 2017 roku uczestniczyło w niej około 200 osób.

W 50-tą rocznicę śmierci Generała…

W dn. 25 września 2017 roku, w 50 rocznicę śmierci gen. Sosabowskiego, wmurowano w cokół pomnika urnę z ziemią pobraną z pól bitewnych warszawskiego Grochowa oraz Arnhem, na których walczył ze swoimi żołnierzami, ziemią z grobu rodziny Sosabowskich na warszawskim wojskowym cmentarzu Powązki, jak też z b. cmentarza (obecnie Memorialnyj Park), na którym pochowano Jego Rodziców, w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie (dawniej Stanisławów – miejsce narodzin Generała). Ziemia z pól bitewnych została podarowana harcerzom 7HDCzB jeszcze w latach 80-tych XX w. przez weteranów z 1SBS, zaś ziemię z dawnego Stanisławowa sprowadzono w lipcu 2017 roku dzięki pomocy Rajmunda Piżanowskiego, Redaktora Naczelnego portalu www.stanislawow.net – została ona pobrana przez Irenę i Witalija Czaszczinów z Towarzystwa Kultury Polskiej i poświęcona przez ks. Władysława Iwaszczaka, Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku.

Wrzosy i tulipany

Autorem pomnika gen. Sosabowskiego jest artysta rzeźbiarz Dr Hab. Tomasz Sobisz – profesor ASP  w Gdańsku – z pochodzenia lęborczanin, przyjaciel harcerzy. Wokół pomnika posadzono biało-czerwone wrzosy wg projektu Joanny Chojnackiej-Pranga tworząc z roślin kształt czaszy spadochronu – żołnierzom 1SBS kojarzące się ze szkockimi wrzosowiskami, na których lądowali w czasie szkolenia spadochronowego w Szkocji. Wokół pomnika zostały posadzone tulipany o nazwie Generał Stanisław Sosabowski – pięknej czerwono-pomarańczowej odmiany wyhodowanej, jako wyraz miłości i szacunku Holendrów dla wybitnego polskiego dowódcy i Jego walecznych żołnierzy, przez holenderskiego hodowcę, Jana Lightharta z Den Helder w Holandii Północnej – podarował je  w Warszawie Arno Baltussen – Konsul Honorowy Polski w Holandii i jednocześnie – przedstawiciel Towarzystwa Driel-Polen. Organizacja ta kontynuuje dzieło Cory Baltussen – dzielnej sanitariuszki niosącej pomoc rannym spadochroniarzom, zaś przez całe swe powojenne życie niestrudzenie dbającej o dobrą pamięć o Polakach, którzy oddali swe młode życie za wolność Holandii.

 

Ogólnopolska Jesienna Gra Polow6 – 8 października 2017r.

7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen. St. Sosabowskiego z Lęborka od 30 lat organizuje – Ogólnopolską Jesienną Grę Polową dla upamiętnienia kolejnych rocznic bitwy pod Arnhem, na którą przyjeżdżają harcerze z różnych stron Polski. W programie gry znaleźć można oprócz harcerskich biegów terenowych i pokazów specjalności harcerski i służb mundurowych, inscenizacje bitwy, wystawy, kominki, prezentacje multimedialne poświęcone generałowi. W dn. 6-8 października 2017 roku uczestniczyło w niej około 200 harcerzy. Komendantką gry była drużynowa 7 HDCzB sam. Marta Kamrowska.

Galeria zdjeć

7 października 2017r. (dzień odsłonięcia pomnika)

Piknik Militarno-Historyczny

Sobotni dzień rozpoczął się od zorganizowanego przez harcerzy na Placu Pokoju, a więc w centrum Lęborka Pikniku Militarno-Historycznego z licznymi atrakcjami, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży oraz osób interesujących się militariami i historią. Można było tu obejrzeć pokazy sprzętu i specjalistycznego wyposażenia służb mundurowych, zabytkowe pojazdy wojskowe, broń, umundurowanie, pośpiewać z zespołami wojskowymi i harcerskimi, zjeść grochówkę z kotła i pieczone ziemniaczki, a dzieciom rozdawano watę cukrową. Zorganizowano również szereg gier i zabaw terenowych.

Film „Honor Generała”

Po południu odbyło się spotkanie autorskie z reżyserką filmu Joanną Pieciukiewicz  pt. „Honor Generała” – wzruszającego i pięknego dokumentu,  (obecnie film można obejrzeć też w Internecie – dzięki uprzejmości  TVP – na VOD). Paweł Kudzia – dziennikarz, korespondent wojenny i pasjonat historii wygłosił wykład o 1 SBS i marzeniu żołnierzy tej formacji, by „najkrótszą drogą”, tj. poprzez desant powietrzny, trafić do Polski, by walczyć o wolność okupowanej Ojczyzny.

Wystawa w Muzeum w Lęborku pn. „Gen. Stanisław Sosabowski twórca i bojowy dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej”

Po seansie w kinie zaproszeni goście, mieszkańcy miasta i harcerze udali się do Muzeum w Lęborku na wystawę poświęconą dziełu gen. Sosabowskiego i jego bohaterskich żołnierzy, na wystawie zgromadzono unikatowe zbiory, użyczone z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także z prywatnych zbiorów Jacka Dziedzieli z Łodzi oraz Dariusza Krakowiaka ze Szczecina – pasjonatów historii 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Dariusz Krakowiak opowiadał o zgromadzonych eksponatach m. in. o  mundurze generała, książkach autorstwa generała Sosabowskiego z jego podpisami, gazety Skaut z 1913 roku, z której dowiadujemy się że Naczelnictwo Skautowe w dniu 29 marca 1913 r. mianowało Stanisława Sosabowskiego drużynowym drużyny skautowej w Stanisławowie

Msza święta w Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła

Odsłonięcie pomnika poprzedziła uroczysta msza święta w Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku w intencji generała Stanisława Sosabowskiego i żołnierz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Mszę świętą celebrował o. Roman Zioła proboszcz Parafii, kustosz Sanktaurium

Przemarsz ulicami Lęborka

Z kościoła uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej oraz kompanię honorową z pocztem sztandarowym Lęborskiego batalionu zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, a także liczne poczty sztandarowe, przeszli ulicami miasta – w orszaku liczącym kilkaset osób – na miejsce posadowienia pomnika Generała – do skweru przy ul. Armii Krajowej 16, obok Biblioteki Miejskiej w Lęborku.

 

Wojskowa i harcerska asysta honorowa

Posterunek honorowy przy pomniku wystawiła 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa i 7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego z Lęborka. Dwóch spadochroniarzy-żołnierzy i dwóch spadochroniarzy-harcerzy. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej z Gdyni, która zagrała Hymn Państwowy, Hymn Związku Harcerstwa Polskiego, Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, oraz inne utwory muzyczne. Pododdział honorowy z pocztem sztandarowym wystawił 1.Lęborski Batalion Zmechanizowany im. gen. Jerzego Jastrzębskiego.

Powitanie gości

Witając gości, Konrad Chmiel – Przewodniczący Społeczny Komitet Budowy Pomnika Gen. St. Sosabowskiego w Lęborku, powitał przybyłych gości i powiedział, m.in.: Dziś mamy generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku, z czego jestem bardzo dumny. Moje wielkie wzruszenie spowodowane jest tym, że już nie będę musiał jechać na przykład o Holandii by spotkać Generała Sosabowskiego. Dziś Generał jest z nami. Przez wiele lat jeżdżąc do Arnhem trochę ze smutkiem i zazdrością patrzyłem na Holendrów, z zazdrością, że maja naszego generała w Holandii. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że mamy Generała tam, gdzie jest jego miejsce, czyli w Polsce, w Lęborku, gdzie od ponad 30 lat prowadzi on harcerzy z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów imienia generała brygady Stanisława Sosabowskiego z Hufca ZHP Lębork. Generał jest naszym przewodnikiem; pokazuje nam co jest dobre, pomaga wybierać dobre drogi w harcerskim życiu prywatnym i zawodowym.

Harcerze przez lata pamiętali o swoim patronie

Kilka dni temu zapytał mnie mieszkaniec Lęborka, dlaczego Generał Stanisław Sosabowski i dlaczego w Lęborku? – mówił harcmistrz Krzysztof Siwka – wiceprzewodniczący Komitetu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku – inicjator przyjęcia w 1983 r imienia generała Stanisława Sosabowskiego przez 7 Harcerską Drużynę Czerwonych Beretów z Hufca ZHP Lębork. – Odpowiedziałem, że dlatego, bo w Lęborku 34 lat temu drużyna przyjęła generała za patrona. Nie znaliśmy wówczas tej postaci. Publikacji było mało. Ogłosiliśmy w prasie, że poszukujemy weteranów I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Zgłosili się, kombatanci, między innymi z Warszawy, z Katowic. To był rok 1982. Pojechaliśmy do tych żołnierzy, wysłuchaliśmy ich relacji, dowiedzieliśmy się, jakim człowiekiem był generał Stanisław Sosabowski. Dowiedzieliśmy się, że był dowódcą sprawiedliwym, bardzo wymagającym, ale najpierw wymagał od siebie. Po nawiązaniu kontaktu z weteranami brygady spadochronowej uczestniczyliśmy we wrześniowych, corocznych, nieoficjalnych uroczystościach na warszawskich Powązkach pod pomnikiem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych. Odwiedzaliśmy również grób swojego patrona gen. Sosabowskiego. W 1986r. nawiązaliśmy kontakt z emigracyjnym Związkiem Polskich Spadochroniarzy z siedzibą w Londynie.

Przez lata organizowaliśmy Ogólnopolskie Jesienne Gry Polowe z okazji Bitwy Pod Arnhem w czasie których organizowaliśmy inscenizacje bitwy, wystawy, kominki, turnieje, prezentacje multimedialne poświęcone generałowi. W 2012 roku zorganizowaliśmy dla mieszkańców Lęborka Tydzień Pamięci o Generale Stanisławie Sosabowskim, z naszej inicjatywy jedna z ulic w Lęborku nosi nazwę generała Sosabowskiego. W 45 rocznicę bitwy pod Arnhem na zaproszenie emigracyjnego środowiska spadochroniarzy do Holandii wyruszyłem razem z czterema drużynowi (z Lęborka, Skawiny, Kielc i Wronek). Otrzymałem wtedy proporzec ufundowany przez Koło Związku Polskich Spadochroniarzy z Sheffield w Anglii, proporzec został poświęcony w Kościele w Driel, w miejscu walki w 1944r. polskich spadochroniarzy proporce. Od tego czasu, co pięć lat, lęborscy harcerze uczestniczą w holenderskich obchodach bitwy pod Arnhem. W tym roku zorganizowaliśmy Lęborskie Dni pamięci o gen. Sosabowskim zwieńczeniem których jest pomnik generała Sosabowskiego w naszym mieście.

Przemówienie Doroty Sosabowskiej – wdowy po wnuku generała Sosabowskiego

– Moja rodzina bardzo jest związana z Lęborkiem i bardzo to miasto kochamy – mówiła Dorota Sosabowska – wdowa po wnuku generała Sosabowskiego. – Kochamy, ponieważ, kiedy jeszcze innym może w Polsce się nie śniło, że Generał Sosabowski istnieje, wy, harcerze z Lęborka, byliście jednymi z pierwszych, którzy obrali sobie za patrona Generała Sosabowskiego. Generał był postacią trochę tragiczną, niemniej, jego życie nauczyło go, że trzeba zawsze pozytywnie patrzeć i wybierać to, co jest właśnie najlepsze dla nas. Generał właściwie został zdradzony trzy razy. Pierwszy raz – Anglicy go zdradzili, drugi raz polski rząd na uchodźstwie oddał Go jako kozła ofiarnego Anglikom, a trzeci raz, w 2006 roku, gdy Holandia zorganizowała tak wspaniałe uroczystości, tak właściwie nikt ważny z polskiego rządu nie przybył. Tymi którzy nigdy nie zdradzili Generała, są mieszkańcy Lęborka, który zawsze czcił Jego pamięć. Wiele pokoleń już wychowało się na postaci Generała i był on zawsze przykładem dla nich. W imieniu naszej rodziny pragnę podziękować 7 Harcerskiej Drużynie Czerwonych Beretów z Hufca ZHP Lębork, a także wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że to popiersie powstało, a zwłaszcza mieszkańcom Lęborka, którzy przez 35 lat nie zapomnieli o Generale.

List od gen. dyw. w st. spocz. Jana Kempary – prezesa zarządu Związku Polskich Spadochroniarzy.

Na uroczystości nie zabrakło byłych żołnierzy wojsk powierzno-desantowych. W imieniu Związku Polskich Spadochroniarzy wystąpił Krzysztof Bartochowski, odczytując list od gen. dyw. w st. spocz. Jana Kempary – prezesa zarządu Związku Polskich Spadochroniarzy. Pan Generał Jan Kempara nie mógł przybyć do Lęborka, gdyż w tym czasie reprezentował Polskę we Włoszech na Kongresie Europejskiego Związku Spadochroniarzy, ale dziękował organizatorom za godne upamiętnienie generała Sosabowskiego.

List od weteranów z Kanady i Anglii

Podharcmistrz Jędrzej Namiotko odczytał list od Pana Staszkiewicza z Anglii, który służył w 3 batalionie 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz od weterana z Kanady.

Odsłonięcie pomnika

Pomnik odsłoniła Dorota Sosabowska – wdowa po wnuku generała – Stanie Sosabowskim, która przyjechała z Portugalii, starszy strzelec Alfons Trocki, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w asyście Konrada Chmiela – przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku i Krzysztofa Siwka – zastępcy przewodniczącego.

Poświęcenie pomnika

Pomnik poświęcił o. Roman Zioła proboszcz Parafii, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku.

Złożenie wieńców i wiązanek

Tulipany o nazwie Generał Stanisław Sosabowski z Holandii

Po uroczystej ceremonii odsłonięcia pomnika Holenderka, Ilse van den Dobbelsteen, wygłosiła w języku polskim serdeczne przemówienie oraz posadziła w asyście druha Piotra Ostrowskiego cebulki tulipanów o nazwie Generał Stanisław Sosabowski – pięknej czerwono-pomarańczowej odmiany wyhodowanej, jako wyraz miłości i szacunku Holendrów dla wybitnego polskiego dowódcy i Jego walecznych żołnierzy

– Co roku w moim mieście w Holandii odbywają się międzynarodowe marsze, 4-dniówki wspominała podczas uroczystości pani Ilse van den Dobbelsteen. Zawsze uczestniczą w nich ochotnicy z całego świata. Jako nastolatka dopingowałam ich, chcąc korespondować z ludźmi z całego świata. Rozdawałam karteczki z adresem. Dostałam też list od Polaków, poznałam harcerzy z Kielc, a w 1991 roku harcerzy z Lęborka, którzy rozbudzili we mnie pasję nauki języka polskiego. W tym roku mija 25 lat naszej znajomości. Postać Generała Stanisława Sosabowskiego jest dla mnie jak i dla każdego mieszkańca regionu Arnhem-Nijmegen bardzo ważna. To żołnierze między innymi pod Jego dowództwem oswobodzili moje miasto. Dziękujemy Ci, Generale! Czuwaj!

Znak Pikującego Orła

Podharcmistrz Tomasz Olszewski odczytał decyzję Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego, 96-letni weteran 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej starszy strzelec Alfons Trocki wręczył prestiżowe odznaki z wizerunkiem orła pikującego do walki (według projektu artysty plastyka Mariana Walentynowicza), wykonane z oksydowanego metalu i uzupełnione harcerską lilijką umieszczoną w szponach orła,  na odwrocie których znajduje się napis „Tobie Ojczyzno” oraz indywidualny numer ewidencyjny nadanego znaku. Odznaki te nadawane są dożywotnio i symbolizują przynależność do elitarnego grona harcerzy-spadochroniarzy. Alfons Trocki w asyście spadochroniarki – podharcmistrzyni Agnieszki Stenki i spadochroniarza – podharcmistrza Marka Andryskowskiego wręczył druhnom i druhom: Marcie Kamrowskiej (Lębork), Aleksandrze Wiktorowicz (Lębork), Joannie Karczewskiej (Sopot), Przemysławowi Sawoniukowi (Lębork), Jakubowi Królowi (Lębork), Jędrzejowi Namiotko (Szczecin), Karolina Stelmach (Szczecin) Michałowi Serement (Miastko). Harcerski Znak Spadochronowy wzorowany jest na znaku spadochronowym polskich sił zbrojnych na Zachodzie, który 20 czerwca 1941 roku Wódz Naczelny WP, gen. Władysław Sikorski, ustanowił jako element wyróżniający nowy rodzaj wojsk polskich, tj. powietrzno-desantowych, podczas tworzenia 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Harcerski Znak Spadochronowy jest odznaką wyszkolenia spadochronowego członków Związku Harcerstwa Polskiego – jest uhonorowaniem wiedzy i umiejętności technicznych harcerskich skoczków spadochronowych, którzy przeszli bardzo trudne, specjalistyczne szkolenie i wykonali, co najmniej trzy skoki spadochronowe, ale ma też inspirować ich do pogłębiania wiedzy o historii i tradycjach polskiego spadochroniarstwa oraz prezentowania w życiu postawy zgodnej z etosem elitarnego grona, do którego zostali przyjęci.

Hymn Spadochronowy

Przy pomniku odśpiewano Hymn Spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w nowej aranżacji i wykonaniu Piotra Sadkowskiego i Sylwestra Kustusza.

Wymarsz asysty honorowej i pocztów sztandarowych

Uroczystość odsłonięcia pomnika prowadziła hm. Grażyna Wójcik.

Koniec uroczystości, pamiątkowe zdjęcia

Podziękowania w Ratuszu

Na zakończenie uroczystości, zaproszeni goście i społeczny komitet zgromadzili się w Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku, przyjęci przez burmistrza Witolda Namyślaka, który serdecznie podziękował inicjatorom upamiętnienia w Lęborku Generała Stanisława Sosabowskiego.

– Często jestem pierwszym świadkiem narodzin różnych pomysłów u mieszkańców miasta – mówił burmistrz Witold Namyślak. – Potem, w jakiś sposób, trzeba przelać to na rzeczywistość. Pamiętam to pierwsze spotkanie z Krzysztofem i Konradem, kiedy przyszli do mnie z pomysłem. Potem trzeba było uchwałę przygotować. Konrad i Krzysztof oraz cały zespół tę sprawę drążyli, realizowali, uzgadniali z nami, a dzisiaj mamy kulminację.

Burmistrz Witold Namyślak wręczył reprezentantom harcerzy umowę najmu pomieszczeń na nową siedzibę hufca w historycznych pomieszczeniach Urzędu. W przyszłości, ma być kolejna przeprowadzka – do budynku, z którego okien jest widok na pomnik Generała – powiedział pan burmistrz.

Podsumowując uroczystość, Konrad Chmiel powiedział: Generał Sosabowski nas połączył. Druh Konrad wręczył pamiątkowe medale osoba, które pomogły przy budowie pomnika, organizacji Pikniku Historyczno-Militarnym i Jesiennej Grze Polowej. Członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika generała brygady Stanisława Franciszka Sosabowskiego w Lęborku otrzymali książkę „DROGA WIODŁA UGOREM” Stanisława Sosabowskiego ufundowanej i z podpisem pani Doroty Sosabowskiej.

Drużynowa sam. Marta Kamrowska wręczyła Ryngrafy Pamiątkowe 7 HDCzB.

Zdjęcia: Mirosław Namiotko, Stanisław Wisniewski, Krzysztof Siwka, Tomasz Detlaf, Norbert Petrich

Więcej informacji:

https://drive.google.com/file/d/0B-1YALm5YgLna2dkekNDX1VhWVE/view

https://gdansk.tvp.pl/34315694/pomnik-generala-stanislawa-sosabowskiego

http://www.lebork.pl/aktualnosci/pomnik-generala-stanislawa-sosabowskiego-odsloniety/

http://netka.gda.pl/w-leborku-odslonieto-pomnik-najslynniejszego-polskiego-komandosa-generala-stanislawa-sosabowskiego/

http://www.gazetakaszubska.pl/72906/general-sosabowski-uhonorowany-leborskich-harcerzy

http://gdanska.zhp.pl/index.php?main=5&sub=33&item=1238

http://slupsk.naszemiasto.pl/artykul/w-leborku-odslonieto-popiersie-gen-stanislawa-sosabowskiego,4269406,artgal,t,id,tm.html

http://wieczorpomorze.pl/2017/10/13/general-sosabowski-uhonorowany-przez-harcerzy/

http://www.pce.lebork.pl/aktualnosci/pamiec-o-generale-stanislawie-sosabowskim-w-leborku/