Honorowa Złota Odznaka Związku Polskich Spadochroniarzy w Londynie po 26 latach została wręczona harcmistrzowi Krzysztofowi Siwka.

wpis w: Wszystko | 0

Zarząd Główny Związku Polskich Spadochroniarzy w Londynie w dniu 1.07.1997 roku przyznał Honorową Złotą Odznakę Związku Polskich Spadochroniarzy harcmistrzowi Krzysztofowi Siwka. Niestety druh Krzysztof przez 26 lat nie wiedział o tym zaszczycie. Pod koniec czerwca tego roku przyjaciel naszej drużyny kolega Leszek Bieliński z Bydgoszczy– pasjonat historii 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej przypadkowo przeczytał w kwartalniku SPADOCHRON (posiadanym w swojej kolekcji) informację o przyznaniu druhowi Krzysztofowi Złotej Odznaki ZPS. Związek Polskich Spadochroniarzy zrzeszał weteranów 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Kwartalnik SPADOCHRON wydawany w Londynie przez wiele lat trafiał do weteranów 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych Spadochroniarzy AK rozsianych po całym świecie. W drugiej połowie lat 80. trafiał także do drużynowych drużyn harcerskich noszących imię generała Stanisława Sosabowskiego lub dowodzonej przez niego 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Dla harcerzy w latach 80- tych czasopismo SPADOCHRON było symbolem łączności z weteranami z zagranicy.

Przyjaciel drużyny kolega Dariusz Krakowiak ze Szczecina także pasjonat historii 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej skontaktował się z prawnukiem generała Stanisława Sosabowskiego –dr. Halem Sosabowskim mieszkającym w Londynie. Dr Hal Sosabowski stwierdził, że musi spełnić życzenie nieżyjących już weteranów i kontaktował się z Panem Ryszardem Hrynkiewiczem – synem Pani Ireny Hrynkiewicz ostatniej Sekretarz Generalnej Związku Polskich Spadochroniarzy. Pan Ryszard odnalazł w dokumentach ZPS ostatnią Honorową Złotą Odznakę Związku Spadochroniarzy Polskich i przekazał ją dr. Halowi Sosabowskiemu. Pan Hal odznakę i list z gratulacjami przesłał do kolegi Dariusza Krakowiaka z prośbą o uroczyste wręczenie.

Druh Darek służył w jednostkach specjalnych i zdobył uprawnienia wojskowego instruktora spadochronowego, odbył ok. 820 skoków ze spadochronem. Od wielu lat jest pasjonatem legionów i historii gen. Stanisława Sosabowskiego. Jego kolekcje mogliśmy podziwiać w Muzeum w Lęborku m. in. 7.10.2017 r. – w dniu odsłonięcia pomnika gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku.

Uroczystość odbyła się 7 października 2023 r. przy pomniku gen. Stanisława Sosabowskiego w szóstą rocznicę odsłonięcia pomnika.

W uroczystości wzięli udział: poczet sztandarowy 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego, Komendantka Hufca ZHP Lębork phm. Agnieszka Kłosowska, starszyzna drużyny, reprezentacja 77 Drużyny Harcerskiej „Żywioły” oraz zaprzyjaźnione osoby.

Druh Darek Krakowiak wręczył hm. Krzysztofowi Siwka Honorową Złotą Odznakę Związku Polskich Spadochroniarzy, decyzję Zarządu Głównego ZPS, list gratulacyjny od dr. Hala Sosabowskiego oraz jednodniówkę „Generał S. Sosabowski w oczach artystów jego brygady” z dedykacją.

Wzruszony druh Krzysztof bardzo serdecznie podziękował osobą, które były zaangażowane w tą uroczystość. Powiedział, że ta odznaka to jest wielkie wyróżnieni dla całej drużyny, która nieprzerwanie przez 40 lat kultywowała pamięć o gen. Stanisławie Sosabowskim, 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych Spadochroniarzach AK.

Galeria zdjęć

Związek Polskich Spadochroniarzy ( Polish Paratroopers Association) powstał w 1948 roku w Londynie, od 20.12.1956 roku wydawał kwartalnik SPADOCHRON.

Oddziały i koła Związek Polskich Spadochroniarzy:

Oddział ZSP Australia

Zespół Łącznikowy Birmingham

Oddział Kanada wschód

Oddział Kanada Zachód

Koło ZSP w Bradford

Koło Koło Cichociemnych Spadochroniarzy AK

Koło ZSP w Derby

Koło ZSP w Dewsbury

Francja, Belgia i Spadochroniarze Legii Cudzoziemskiej

Koło ZSP w Huddersfield

Holandia – Utrecht

Zespół Łącznikowy Leicester

Koło ZSP w Leeds

Koło ZSP w Manchester

Koło ZSP w Mansfield

Łącznik – ZSP w Niemczech Zachodnich

Koło ZSP w Newcastle/Tyne

Koło ZSP Nottingham

Koło ZSP Peterborough-Stamford

Oddział ZSP Polska

Oddział ZSP przy 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej

Koło ZSP w Sheffield

Oddział ZSP „Szkocja”

Związek Polskich Spadochroniarzy w USA (ZPSA

Koło Metropolii Nowojorskiej ZPSA

Koło ZPSA w Chicago

Koło Detroit ZPSA

Koło ZPSA w Elizabeth