Harcerze z Lęborka na Święcie 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie

wpis w: Wszystko | 0

W dniach 22 i 23 września 2023 r. nasza drużyna uczestniczyła w Święcie 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie i Niepołomicach.

40 lat od przyjęcia przez naszą drużynę imienia gen. Stanisława Sosabowskiego i po 57 latach od przyjęcia specjalności „czerwone berety” uczestniczyliśmy w patriotyczno-historycznym wydarzeniu. Przez ubiegłe dziesięciolecia zapewne nikt z harcerzy z naszej drużyny nie przewidywał, że przyjdzie taka chwila, że będziemy mogli uczestniczyć w Święcie słynnych czerwonych beretów w Krakowie w stolicy wojskowego spadochroniarstwa. Zaproszenie drużyna otrzymała od gen. bryg. Michała Strzeleckiego dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej imienia gen. bryg Stanisława Sosabowskiego. To był dla nas wielki zaszczyt. To było dla nas wielkie symboliczne przeżycie.

Różnymi środkami lokomocji; pociągami samochodami, busem piętnastoosobowa siódemkowa brać podążała do Krakowa.

W piątek o godzinie 18:00 odbył się w Dowództwie 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie Uroczysty Capstrzyk.

Nasz sztandar i historyczny 40 letni proporzec dumnie prezentowały się wśród wojskowych spadochronowych sztandarów.

Pozostali harcerze stanęli w szyku u boku żołnierzy w czerwonych beretach.

Przed pomnikiem patrona brygady– generała Stanisława Sosabowskiego, w obecności żołnierzy Dowództwa, Batalionów oraz zaproszonych gości, został odczytany apel pamięci. Przywołano w nim nazwiska żołnierzy, którzy zginęli w czasie służby poza granicami kraju oraz podczas wykonywania skoków spadochronowych.

Nie zapomniano także o przodkach walczących pod Driel i Arnhem, przełamujących Wał Pomorski i zdobywających Kołobrzeg. Uroczystość zakończyła salwa honorowa.

Delegacja drużyny złożyła kwiaty pod pomnikiem. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.

Po uroczystości był czas na zdjęcie pod pomnikiem wspólnego patrona harcerzy i żołnierzy wspólnie z generałem brygady Michałem Strzeleckim, a także z przewodniczący Fundacji Driel-Polen Arno Baltussen i członkiem zarządu Thijs de Jong, którzy specjalnie na tą uroczystość przylecieli z Holandii.

W 1945 roku założono w Holandii Komitet Driel – Polen (obecnie Fundacja Driel-Polen), którego celem jest: Kultywowanie pamięci udziału 1. Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Bitwie pod Arnhem poprzez organizowanie corocznych uroczystości upamiętniających desant, rozpowszechnianie informacji na temat udziału polskich żołnierzy w Bitwie pod Arnhem oraz angażowanie mieszkańców Driel w uroczystości.

Po uroczystym Capstrzyku udaliśmy się na zwiedzanie starego miasta.

Fot. K. Siwka i https://www.facebook.com/people/6-Brygada-Powietrznodesantowa-im-gen-bryg-Stanis%C5%82awa-Sosabowskiego/

Galeria zdjęć