Weteran 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Alfons Trocki skończył 100 lat

wpis w: Wszystko | 0

1 grudnia 2021 roku weteran 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej starszy strzelec Alfons Trocki skończył 100 lat. Gratulujemy z całego serca!!!

Alfons Trocki w dniach 10 – 24 lutego 1945 roku ukończył 309 Kurs spadochronowy w Ringway, skakał z wieży spadochronowej, z balonu, a następnie z samolotu. Po zakończeniu kursu otrzymał Zwykły Znak Spadochronowy o numerze 5550. Służył w 2 batalionie spadochronowym 1 Samodzielnej Brygady spadochronowej. Po zakończeniu wojny pełnił wraz z Brygadą służbę okupacyjną w brytyjskiej strefie na terenie Niemiec. Latem 1947 roku powrócił do Polski.

Pan Alfons Trocki na spotkaniach z naszymi harcerzami opowiadał „W dniu moich urodzin naszą kompanię spadochronową w Anglii wizytował generał Stanisław Sosabowski. Dowódca kompanii powiedział generałowi o moich urodzinach, wtedy generał podszedł do mnie i życzył, co najmniej 102 lat. To był dla mnie rozkaz”.

Pan Alfons Trocki był trzykrotnie w Lęborku i spotkał się z naszą drużyną. Pierwszy raz przyjechał z rodziną 17 października 2017 roku i odsłonił razem z Panią Dorotą Sosabowską pomnik generała Stanisława Sosabowskiego