Capstrzyk Niepodległości pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku 10.11.2021

wpis w: Wszystko | 0

W wigilię 103. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 10 listopada 2021 r. o godzinie 17:00 pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku, przy świetle pochodni, odbył się Capstrzyk Niepodległości.

Inicjatorami uroczystości byli harcerze i instruktorzy z 7 Harcerskiej Dryżyny Czerwonych Beretów im. generała Stanisława Sosabowskiego. Program, scenariusz i apel pamięci opracował harcmistrz Krzysztof Siwka. Uroczystość prowadziła przewodnik Anna Gibuła.

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego.

Na warcie stanęli harcerze i rekonstruktorzy historyczni.

Anna Gołębiowska-Rusak odczytała Apel Pamięci, w którym szczególnie przywoływała Stanisława Sosabowskiego z lat 1909, 1939 i 1944 oraz harcerzy walczących o Odzyskanie Niepodległości.

Kwiatów pod pomnikiem złożyli: Burmistrz Lęborka Witold Namyślak, Wicestarosta Lęborski Edmund Głombiewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Litwin, Sekretarz Miasta Marian Kurzydło. Komendantka Hufca ZHP w Lęborku podharcmistrzyni Agnieszka Stenka i drużynowa Nikola Harackiewicz złożyły znicze.

Hołd generałowi oddała także delegacja 44 „Kaszubsko-Darłowskiej” Bazy Lotnictwa Morskiego Marynarki Wojennej.

Zgodnie z tradycją, pod pomnikiem twórcy wojsk spadochronowych generała Stanisława Sosabowskiego, nastąpił moment wręczenia Harcerskich Znaków Spadochronowych.

Rozkaz Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego odczytała Komendantka Hufca ZHP w Lęborku podharcmistrzyni Agnieszka Stenka.

Znaki otrzymali druhny i druhowie, którzy w tym roku ukończyli szkolenie spadochronowe. Dwie osoby były nieobecne i otrzymają znaki w późniejszym czasie.

Po odczytaniu rozkazu nastąpił moment dekoracji.

Harcerskie Znaki Spadochronowe i legitymacje wręczyli: przewodnik Marcin – uczestnik Polskich Kontyngentów Wojskowych i spadochroniarz mający na swoim koncie prawie 100 skoków spadochronowych w tym skok z wysokości 4800 metrów i druha Krzysztof Krzebiatkowski z dorobkiem ponad 940 skoków spadochronowych.

Tegoroczny kurs spadochronowy ukończyło sześć osób z naszej drużyny, kurs był wyjątkowy, druh Wojciech Lubański skakał razem ze swoją córką przyboczną Patrycją Lubańską, przyboczny Paweł Jasiński skakał ze swoim tatą przewodnikiem Grzegorzem Jasińskim, a harcmistrz Krzysztof Siwka powtórzył trzy skoki spadochronowe po 41 latach – pierwszy spadochroniarz w drużynie.

W historii lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów zostało przeszkolonych 48 harcerskich spadochroniarzy. Wielu z nich pełni służbę w jednostkach specjalnych, wielu uczestniczyło w misjach w Iraku i Afganistanie. Kilkunastu z nich kontynuuje przygodę spadochronową.

Następnie uczestnicy wysłuchali marszu 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w nowej aranżacji i wykonaniu Piotra Sadkowskiego i Sylwestra Kustusza. Po czym harcerze i mieszkańcy Lęborka zapalili znicze i ułożyli je w kształcie biało-czerwonej flagi.

Uroczystość zakończył utwór „Śpij kolego w ciemnym grobie niech się Polska przyśni Tobie” odegrany na trąbce przez Igora Ropelę.

Po uroczystym Capstrzyku Niepodległości harcerze i mieszkańcy Lęborka udali się siedziby Hufca ZHP Lębork na wystawę „Generał Stanisław Sosabowski patronem 7 Harcerskiej Dryżyny Czerwonych Beretów w latach 1983-2021”

 

Galeria zdjęć