XLVI WWCzB rozpoczęła się w Lęborku w piątek 29 maja 2021r. Była to wyprawa dla harcerzy, którzy po raz trzeci uczestniczyli w wyprawie po beret. Tym razem stawka była wysoka. Zaliczenie trzeciej wyprawy oznacza, że beret zostanie nadany na stałe.
Pierwszym punktem na trasie był pomnik generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku. Harcerze musieli rozwiązać test na temat swojego patrona. Po zaliczeniu zadania wyczyścili pomnik, posprzątali otoczenie, a następnie złożyli zapalone znicze przy pomniku i oddali hołd generałowi.
Rozpoczęcie wyprawy po beret przed pomnikiem generał Sosabowskiego stało się już tradycją naszej drużyny.
Następnie uczestnicy wyprawy zostali przewiezieni z Lęborka w rejon oddalony o ok. 25 kilometrów. Po opuszczenie samochodów, tak jak cichociemni w nocy musieli dotrzeć do wyznaczonego na mapie w lesie miejsca, zorganizować posiłek i nocleg, oczywiście w warunkach polowych.
Wcześnie rano w sobotę harcerze rozpoczęli ponad 30 kilometrową wędrówkę z mapą zaliczając po drodze punkty kontrolne. Pierwszym punktem była przeprawa pontonowa przez jezioro, następnie tor przeszkód, pierwsza pomoc, strzelectwo, musztra, historia drużyny i generała Sosabowskiego.
Zakończenie wyprawy miało miejsce w harcerskiej bazie obozowej w Szklanej Hucie nad morzem. Tam na uczestników wyprawy czekała starszyzna-byli członkowie drużyny, który z różnych rejonów Polski przyjechała na wyprawę.
Przy ognisku nastąpiła ceremonia nadania beretu bordo na stałe. Jest to ponad 30 letnia tradycja. Po otrzymaniu beretu na stałe harcerze mogą wyszyć na berecie na znaku zastępu złoty wieniec laurowy. Na pamiątkę złotych wieńców do Znaków Spadochronowych, które otrzymali spadochroniarze po walce pod Arnhem w Holandii w 1944.
Ostatnim punktem wyprawy był tradycyjny „spadochronowy motyl”.
Serdecznie gratulujemy. A za drwa tygodnie wyprawa po beret dla pierwszego i drugiego rocznika.