XLV Wiosenna Wyprawa Czerwonych Beretów

wpis w: Wszystko | 0

Rok 2020 jest inny niż pozostałe. Ze względu na pandemię po raz pierwszy od 45 lat Wiosenna Wyprawa Czerwonych Beretów odbyła się jesienią.

XLV WWCzB rozpoczęła się w Lęborku w piątek 2 października. Uczestnicy wyprawy podzieleni na patrole mieli m. in. za zadanie dotrzeć do czołgu IS-2 w Parku Chrobrego i rozwiązać zadanie dotyczące historii czołgu.

Kolejnym punktem na trasie był pomnik generała Stanisława Sosabowskiego. Harcerze musieli rozwiązać test na temat swojego patrona. Po zaliczeniu zadania wyczyścili pomnik, posprzątali otoczenie, a następnie patrolami złożyli zapalone znicze przy pomniku i oddali hołd generałowi.

Ze względu na porę roku uczestnicy wyprawy nocowali w hufcu.

Wcześnie rano w sobotę 3 października harcerze zostali wywiezieni poza miasto i rozpoczęli ponad 30-to kilometrową wędrówkę z mapą.

Punkty na trasie byłe różnorodne: pływanie pontonem, strzelanie z wiatrówki, historia drużyny, historia operacji „Market Garden” strzelanie z łuku, rozpalenie ogniska, pierwsza pomoc, tor przeszkód, wspinaczka na ścianę

Jak co roku harcerze mogli podziwiać nasze piękne tereny: lasy, jezioro i morze.

Wieczorem nad mad morzem przy szumie fal odbyła się ceremonia nadania beretu.

Taka sama ceremonia po raz odbyła się w 1984 roku w tym samym miejscu nad morzem w Szklanej Hucie.

Wszystkim uczestnikom wyprawy serdecznie gratulujemy, a starszyźnie dziękujemy za zorganizowanie punktów na trasie XLV WWCzB.

Galeria zdjęć