L Wiosenna Wyprawa Czerwonych Beretów

wpis w: Wszystko | 0

W dniach 7-8 czerwca 2024 roku odbyła się pięćdziesiąta Wiosenna Wyprawa Czerwonych Beretów.

W tej jubileuszowej wyprawie wzięło udział dziesięciu harcerzy. Sześcioro osób zdobyło beret po raz pierwszy, trzy osoby po raz drugi, a jedna osoba – druh Przemek po siedmiu latach przerwy poszedł na swoją trzecią wyprawę i zdobył beret bordo na stałe.

Harcerze przeszli ponad 30-kilometrową trasę z licznymi punktami kontrolnymi: tor przeszkód, terenoznawstwo, pierwsza pomoc, szyfry, wspinaczka linowa, strzelnica z wiatrówki, strzelnica z łuków, historia drużyny i historia patrona.

Współczesna odrodzona drużyna liczy wyprawy od VIII zorganizowanej w 1983 roku. Poprzednie siedem wypraw odbyło się w „starej” drużynie na przełomie lat 60 i 70.

Ukoronowaniem wyprawy była ceremonia nadania beretu bordo, nieprzerwanie konturowana od 1985 roku, czyli od XI wyprawy, która miała finał w Szklanej Hucie. Ceremonia zawsze odbywała się nad morzem lub jeziorem w pięknej scenerii przyrody, często o zachodzie słońca. W ceremonii nie mogło zabraknąć historycznego proporca drużyny z 1983 roku nadanego wraz z imieniem patrona generała Stanisława Sosabowskiego.

Galeria zdjęć