Jesienna Gra Polowa 25-27.09.2015

wpis w: Wszystko | 0

W dniach 25-27.09.2015 r. harcerze z lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. Gen. Stanisława Sosabowskiego w 71 Rocznicę Bitwy pod Arnhem zorganizowali kolejną edycję Jesiennej Gry Polowej. Cała impreza odbywała się w Lęborku i jego okolicach. Uczestnikami gry byli harcerze ze Szczecina, Pruszcza Gdańskiego, Łeby. Wicka, Leśnic, Lęborka i uczniowie z gimnazjum w Garczegorzu.

Jesienną Grę Polową rozpoczęła się w piątek blokiem zajęć. Można było obejrzeć wystawy:

– 7 HDCzB „Wczoraj i dziś”,

– „Generał Stanisław Sosabowski dowódca I Samodzielnej Brygady Spadochronowej”,

– „Udział 7 HDCzB w obchodach rocznicy Bitwy pod Arnhem” w Holandii

oraz wziąć udział zajęciach integracyjnych (strzelanie z wiatrówek i łuków, zajęcia alpinistyczne. Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dało lekki przedsmak kolejnego dnia. Wieczorem odbył się kominek pt. „Pamięci generała Stanisława Sosabowskiego”. Chętni harcerze mogli wziąć udział w konferencji wędrowniczej.

Sobota obfitowała w różnorodność. Od samego rana uczestnicy zostali przewiezieni do jednostki wojskowej na zajęcia zorganizowane przez żołnierzy z 1. Lęborskiego batalionu zmechanizowany im. Gen. Jerzego Jastrzębskiego. Ppor. Piotr Ponarad wraz z żołnierzami przygotował punkty szkoleniowe: składanie i rozkładanie karabinka „Beryl”, walka wręcz, patrol saperski, pętla taktyczna, ewakuacja rannych z pola walki, punkt kontrolny „Checkpoint”.

Po przejściu w jednostce wojskowej wszystkich stanowisk harcerze otrzymali rozkaz: „Anglia 21 września 1944, Operacja Market Garden, wasz pododdział ma za zadanie wsiąść do samolotu C-47 Dakota (autobus) i desantować się na zrzutowisku w miejscowości Lębork” – tak rozpoczęła się trasa gry terenowej po mieście.

Zadania na punktach gry wymagały zgrania zespołu, zaradności i kreatywności, sprawdzały również wiedzę z historii 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Ciekawą atrakcją była przeprawa pontonem przez rzekę Łebę, która symbolizowała Ren, przez który w 1944r przeprawiali się polscy spadochroniarze.

Po zakończeniu gry terenowej na wszystkich czekał gorący posiłek. Po obiedzie na harcerzy czekały kolejne atrakcje. Na boisku Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych rozstawiono punkty: paralotnia, paragliding, wspinaczka na skrzynki, jazda quadem, pokaz służb mundurowych Policji Straży Granicznej i Straży Pożarnej, pokaz starego sprzętu wojskowego. Zaraz po pokazach odbyły się w szkole otwarte dla wszystkich mieszkańców warsztaty przeprowadzone przez mjr. Pawła Muszyńskiego z jednostki GROM oraz ppłk. Leszka Tanaś zajmującego się misjami ratowniczymi na całym świecie. Następnie uczestnicy udali się na wykład pana Pawła Kudzia pt. „Dopadli drania, czyli prawdziwa historia Westerplatte i bohaterskiego Tajnego Hufca Harcerzy z Gdyni”. Po bardzo interesującym wykladzie odbył się uroczysty apel, na którym wręczono starszym harcerzom, którzy pomagali w organizacji Jesiennych Gier Polowych Ryngrafów i Odznak Honorowych 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego oraz legitymacje osobą, które otrzymały odznaki w 2007r.. Wieczorem organizatorzy przygotowali prezentacje:

– „7 HDCzB w obchodach w Holandii 71 Rocznicy Bitwy pod Arnhem”

– „Przyboczny 7 HDCzB na Światowym Skautowym Jemboree w Japonii”

Niedzielę rano po śniadaniem odbył się apelem, podczas którego wręczone zostały nagrody za bieg terenowy. Pierwsze miejsce na podium trasy starszoharcerskiej zajął patrol z 64 Obronnej Drużyny Starszoharcerskiej ze Szczecina, drugie patrol 102 Lęborskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Azymut”, a trzecie z64 Drużyny Harcerskiej „Czarne Stopy” z Wicka. Natomiast na trasie harcerskiej zwyciężył patrol z 24 Drużyny Harcerskiej ” Delta”, a drugie miejsce zajął zastęp 6 „Cień” z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów.

Do zobaczenia za rok!

sam. Marta Kamrowska

 Galeria zdjęć

 

Osoby wyróżnione Odznaką Honorową 7 HDCzB w dniu 26.09.2015

 1. Adam Żegunia
 2. Dariusz Galant
 3. Grzegorz Jasiński
 4. Rafał Andryskowski
 5. Łukasz Mechliński
 6. Marina Andryskowska
 7. Karol Konkol
 8. Karolina Gleske
 9. Dawid Dawidowski
 10. Agata Dąbrowska
 11. Dagmara Kamrowska
 12.  Agnieszka Stenka
 13.  Agata Grochała
 14.  Krzysztof Krzebiatkowski
 15.  Mariusz Stelmach

 

Osoby wyróżnione Ryngrafem Pamiątkowym 7 HDCzB

 1. Paweł Muszyński
 2. Leszek Tanaś
 3. Paweł Kudzia