Udział harcerzy z 7 HDCzB w obchodach 70 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino

wpis w: Wszystko | 0

W dniach 14-21 maja 2014 roku, 9 harcerzy z naszej drużyny wraz z 37 harcerzami, i instruktorów z lęborskiego Hufca ZHP uczestniczyło w wyprawie UNIAMO LE GENERAZIONI – ŁĄCZYMY POKOLENIA do Włoch. Została ona zorganizowana przez Główną Kwaterę Związku Harcerstwa Polskiego przy współpracy włoskich skautów z AGESCI i CNGEI. Łącznie w wyprawie uczestniczyło około 1500 członków Związku Harcerstwa Polskiego. Głównym punktem wyprawy był udział w obchodach 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. W oficjalnych uroczystościach, poza harcerzami z ZHP, uczestniczyły również grupy z innych organizacji harcerskich z Polski jak i zza granicy oraz skauci.

Podczas uroczystości w dniu 18 maja 2014 roku na Polskim Cmentarzu Wojskowym na Monte Cassino, w których uczestniczyli m.in. Pan Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów RP, Książe Henryk z Walii, gubernator generalny i dowódca naczelny Nowej Zelandii Jerry Mateparae. Najważniejszymi uczestnikami uroczystości była jednak grupa 53 weteranów – uczestników zwycięskiej bitwy sprzed 70 lat. Na zakończenie uroczystości weterani bitwy o Monte Cassino dokonali symbolicznego przekazania młodemu pokoleniu (harcerzom i Stowarzyszeniu Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji związanych z Monte Cassino) zadania kontynuowania tradycji i etosu 2. Korpusu Polskiego.

Wyprawa, to nie tylko uroczystości w dniu 18 maja. W trakcie jej trwania lęborscy harcerze uczestniczyli również w uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Władysława Andersa przed Museo Historiale di Cassino, w spotkaniu z weteranami, które odbyło się w Klasztorze na Monte Cassino.

Lęborscy harcerze uczestniczyli również w harcerskiej grze fabularnej „HONKER”, rozgrywanej na zboczach Monte Cassino. Fabuła gry związana była ściśle z wydarzeniami, które miały miejsce na Monte Cassino w 1944 roku.

Podróż do i z Cassino była również okazją, aby zobaczyć ciekawe miejsca. Lęborscy Harcerze odwiedzili Wenecją, Rzym i Watykan oraz Wiedeń. Podczas pobytu w Watykanie uczestniczyliśmy we mszy świętej odprawionej dla harcerzy w Bazylice Św. Piotra przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego BP Józefa Gózdek. Na zakończenie pobytu w Watykanie wszyscy uczestnicy wyprawy zawiązali krąg przyjaźni na Placu Św. Piotra i odśpiewali „Bratnie słowo…”

Udział w Wyprawie pozostanie w naszej pamięci na długo. Wszyscy mamy świadomość, że dane nam było uczestniczyć w czymś ważnym, a przekazane na Polskim Cmentarzu Wojennym zadania zobowiązują…

 Zapraszamy do galerii