W Muzeum w Lęborku w dniu 29 września 2017 odbył się Wernisaż Wystawy „Generał Stanisław Sosabowski twórca i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej” Wystawa, którą lęborczanie mieli przyjemność obejrzeć w miniony piątek, a która będzie otwarta do końca listopada br. daje nieomal kompletne kompendium wiedzy o życiu i działalności generała, nie tylko, jako twórcy i dowódcy I Samodzielnej Brygady Spadochronowej – pierwszej w historii wojska polskiego jednostki spadochronowej, co pięknie i trafnie podkreśla aranżacja ekspozycji z podwieszonymi u pułapu galerii spadochronami. Wystawę zorganizowano ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz prywatnych zbiorów Jacka Dziedzieli z Łodzi i Dariusza Krakowiaka ze Szczecina i pamiątek rodzinnych państwa Białoskorskich z Lęborka
Wernisażowych gości powitali: dyrektor Muzeum Mariola Pruska, oraz Krzysztof Siwka kurator wystawy.
Pan Krzysztof Siwka zwrócił uwagę na ciekawostki w ekspozycji.
„Perełką” wystawy jest mundur generała, bo bardzo rzadko opuszcza Muzeum WP w Warszawie – powiedział – Znaki Spadochronowe i książki napisane przez generała z jego oryginalnymi podpisami, a także zachowana angielska czekolada z czasów wojny. Jest też numer czasopisma wydanego we Lwowie „Skaut” z 1912 r. , w który jest informacja o mianowaniu w dniu 29marca 1912 r. Stanisława Sosabowskiego drużynowym drużyny skautowej w Stanisławowie. Przejmującymi eksponatami wystawy są fragmenty spadochronów i hełmy spadochronowe wydobyte z pola bitewnego w Driel pod Arnhem w Holandii. Nowością jest też wystawa fotograficzna kompletowana przez Corę Baltussen holenderską sanitariuszkę, która opiekowała się rannymi i umierającymi polskimi spadochroniarzami. Wystawa została przekazana kilka lat temu przez Panią Minister Obrony Holandii Muzeum WP w Warszawie i jest po rzaz pierwszy eksponowana właśnie w Lęborku.
Pan Siwka zwrócił uwagę na otrzymaną przez Sosabowskiego zaszczytną odznakę oficerską zwaną „Parasolem”, jedną z 73 odznak wykonanych według projektu Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, nadawaną przez Józefa Piłsudskiego słuchaczom Szkoły Oficerskiej Związku Walki Czynnej.
Harcmistrz Konrad Chmiel, przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika generała brygady Stanisława Franciszka Sosabowskiego w Lęborku zaprosił do wzięcia udziału w Lęborskich Dniach Pamięci o generale Stanisławie i na uroczystości odsłonięcie pomnika generała Sosabowskiego w sobotę 7 października 2017 r. na skwerze przy ul. Armii Krajowej 16 w Lęborku.