Wystawa poświęcona1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej na Pikniku Historycznym i Nocy Muzeów

wpis w: Wszystko | 0

Tegoroczne obchody Międzynarodowej Nocy Muzeów w Lęborku były wyjątkowe. 19.05.2018 roku świętowanie rozpoczęło się niezwykle wcześnie, bo już o godzinie 15:00 zaprosiliśmy mieszkańców miasta na Piknik Historyczny, którego organizatorami byli p. Krzysztof Siwka, Kazimierz Duwe oraz p. Jan Kiśluk, którzy w ramach budżetu obywatelskiego pozyskali środki na organizację imprezy plenerowej pt. „Z historią w tle”. Piknik rozpoczął się barwnym korowodem, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą „Ziemia Lęborska”. Zainteresowani zostali zaprowadzeni na zamkowy dziedziniec. W ramach pikniku organizatorzy zapewnili szereg atrakcji: pokaz wozów bojowych, grupę rekonstrukcyjną Husarii z XVII wieku, wystawę opowiadającą historię generała Stanisława Sosabowskiego oraz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która została przygotowana specjalnie na tę okazję w baszcie Naczelnej Organizacji Technicznej. Spadochroniarza generała Sosabowskiego odtwarzał Krzysztof Siwka z naszej drużyny.

Przybyli goście mieli również okazję skosztować wojskowej grochówki oraz pieczonych ziemniaczków. Na najmłodszych w baszcie wykuszowej przy ul. Derdowskiego czekała wata cukrowa.

Noc muzeów rozpoczęła się o godzinie 18:00, kolejnym korowodem, który poprowadził uczestników pikniku na dziedziniec Muzeum. Po przywitaniu gości, Dyrektor Muzeum w Lęborku, Mariola Pruska zaprosiła przybyłych do korzystania z przygotowanych atrakcji. Można było zwiedzać zarówno sale muzealne i baszty, jak i miejsca, które na co dzień nie są udostępniane szerszemu gronu, jak m. in. Lęborski Skarbiec, w którym przygotowano wystawę XV wiecznych monet tzw. „Skarb Lęborka”. W Sali Rajców gościł p. Zachariasz Frącek, który opowiadał historię lęborskiego ratusza.

W tym roku w obchody Międzynarodowej Nocy Muzeów włączyła się Biblioteka Miejska w Lęborku, po której oprowadzał p. Wiesław Budkowski, snując ciekawe historie nt. zabytkowego budynku biblioteki. Pracownicy przygotowali również atrakcje dla dzieci – gry i zabawy z XIX  wieku oraz „Kaligrafię dla najmłodszych”.

W Kościele św. Jakuba Apostoła odbył się koncert Zespołu Muzyki Dawnej INCANTARE, który wraz z zespołem FISTULATORES zdążył się już zaprezentować podczas otwarcia pikniku historycznego.

Tegorocznej Nocy Muzeów towarzyszyło hasło „Otwórzmy się na przeszłość”, stąd zarówno podczas pikniku, jak i podczas trwania Nocy Muzeów zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne z różnych epok. Poczynając od Hufca Przedniego Wójtostwa Lęborskiego, którym towarzyszyły zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne, poprzez Husarię z XVII wieku, 12 pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, Wojsko Polskie z 1939 roku kończąc na 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej.

W budynku muzeum odbyły się projekcje filmów: „Muzeum utracone”, „Lębork – system obronny średniowiecznego miasta” oraz „Kształtowanie się polskich granic w latach 1918 – 1922”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa poświęcona 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej na której można było przymierzyć hełm spadochronowy i wziąć do ręki broń strzelecką. Wystawa była możliwa dzięki udostępnieniu zbiorów przez naszego kolegę Jacka Dziedzieli z Łodzi i Piotra z Sopotu, który dzielnie przez wiele godzin oprowadzał rzesze mieszańców Lęborka po wystawie.

Zdjęcia na stronie:

https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborska-noc-muzeow-przyciagnela-tlumy/