Tulipany generała Sosabowskiego w Lęborku

wpis w: Wszystko | 0

W Lęborku zakwitły tulipany o nazwie generał Stanisław Sosabowski (Generaal-Majoor Stanislaw Sosabowski tulp). Tulipany podarował Arno Baltussen – Konsul Honorowy Polski w Holandii i jednocześnie – przedstawiciel Towarzystwa Driel-Polen. Organizacja ta kontynuuje dzieło Cory Baltussen – dzielnej sanitariuszki niosącej pomoc rannym polskim spadochroniarzom we wrześniu 1944 roku, zaś przez całe swe powojenne życie niestrudzenie dbającej o dobrą pamięć o Polakach, którzy oddali swe młode życie za wolność Holandii.

Tulipany o pięknej czerwono-pomarańczowej odmianie wyhodowane zostały, jako wyraz miłości i szacunku Holendrów dla wybitnego polskiego dowódcy i Jego walecznych żołnierzy, przez holenderskiego hodowcę, Jana Lightharta z Den Helder w Holandii Północnej.

Tulipany zostały posadzone wokół pomnika generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku przez Ilze van den Dobbelsteen i Piotra Ostrowskiego podczas uroczystości odsłonięciem pomnika 7 października 2017 r. Ilze van den Dobbelsteen powiedział wtedy: …postać Generała Stanisława Sosabowskiego jest dla mnie jak i dla każdego mieszkańca regionu Arnhem-Nijmegen bardzo ważna. To żołnierze między innymi pod Jego dowództwem oswobodzili moje miasto. Dziękujemy Ci, Generale! Czuwaj!

Nasza wieloletnia przyjaciółka Ilse także przywiozła tulipany generała z Holandii i przekazała w październiku 2017 r. organizatorom uroczystości odsłonięcia pomnika generała Sosabowskiego. Dzisiaj możemy podziwiać w rożnych miejscach Lęborka te piękne tulipany, które przypominają nam postać generała i wdzięczność holendrów.

Galeria zdjęć