Siódemka na Uroczystościach 80. Rocznicy Bitwy pod Monte Cassino

wpis w: Wszystko | 0

Dziewięcioro członków naszej drużyny uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach 80. Rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Harcerze z dumą uczestniczyli w ceremoniach, oddając hołd poległym. Pełnili wartę przy grobach poległych żołnierzy II Korpusu Polskiego PZS, wspierali weteranów, a także zapewniali zabezpieczenie medyczne i organizacyjne, pomagając w kierowaniu ruchem oraz opiekowali się zaproszonymi gośćmi. Służba w takim miejscu jest dla harcerek i harcerzy ZHP zaszczytem i olbrzymim wyróżnieniem. Była to także dla nich szansa na spotkanie z ostatnimi świadkami historii.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy polowej, odprawionej na cmentarzu wojskowym na Monte Cassino, gdzie spoczywa wielu poległych żołnierzy II Korpusu. W nabożeństwie uczestniczyły liczne delegacje państwowe, weterani oraz młodzież harcerska. Lęborscy harcerze, dołączyli do ponad 2000 harcerzy obecnych na obchodach.

Obecność prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Włoch Sergio Mattarelli podkreśliła wagę międzynarodowej współpracy i pamięci o wspólnym wysiłku wojennym. W swoich przemówieniach obaj prezydenci podkreślili znaczenie odwagi i poświęcenia żołnierzy, którzy walczyli pod Monte Cassino, a także dążenie do pokoju i jedności w dzisiejszej Europie. Na obchodach pojawili się również Marszałkini Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, Jej Królewska Wysokość Sofia Księżna Edynburga, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, Burmistrz Cassino Enzo Salera oraz córka generała Andersa – ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders.

Warto dodać, że harcerze z Lęborka wybrali się na obchody już tydzień wcześniej, aby zwiedzić Wenecję, Florencję, Wezuwiusza, Pompeje, Watykan oraz Rzym. Dodatkowo brali udział w Rajdzie „Honker” na Monte Cassino, co stanowiło dla nich wyjątkowe doświadczenie oraz możliwość bliższego poznania historii miejsc, które odegrały ważną rolę podczas II wojny światowej.

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino stanowiły nie tylko okazję do wspomnień i refleksji, ale również do umocnienia więzi między narodami i pokoleniami. Dla harcerzy była to wyjątkowa lekcja historii, którą będą przekazywać kolejnym pokoleniom, kontynuując dziedzictwo bohaterów Monte Cassino.

Wyjazd współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030. Działanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego. Wyjazd dofinansował także Urząd Miejski w Lęborku.

Dodatkowo harcerze z naszej drużyny wspólnie z harcerzami Chorągwi Gdańskiej ZHP pełnili służbę w drużynie reprezentacyjnej ZHP, aby ujednolicić barwy na ten czas wystąpili w niebieskich beretach.

Bitwa pod Monte Cassino, która miała miejsce w okresie od 17 stycznia do 18 maja 1944 roku, była częścią kampanii włoskiej prowadzonej przez siły alianckie przeciwko wojskom niemieckim. Celem operacji było przełamanie niemieckiej linii obrony znanej jako Linia Gustawa, blokującej drogę na Rzym. Kluczowym elementem niemieckiej obrony był klasztor na wzgórzu Monte Cassino, strategicznie położony i silnie umocniony. Na ruinach klasztoru Monte Cassino, 18 maja 1944 roku, w południe, polski II Korpus pod dowództwem generała Władysława Andersa, mimo olbrzymich strat, wywiesił biało-czerwoną flagę, przełamując niemiecką obronę. To właśnie w tym momencie, plutonowy Emil Czech odegrał hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo w jednej z najbardziej zaciętych batalii II wojny światowej.