Sentymentalna podróż druha „Thompsona” do Driel i Arnhem

wpis w: Wszystko | 0
To już 27 lat minęło od wspaniałej wyprawy do Holandii w lipcu 1991 roku, na którą,  niezapomnianym hufcowym Tarpanem, wyruszyli  dh Grażyna Suchodolska, dh Danuta Mierzwa,  dh Krzysztof Siwka, dh Krzysztof Dudek,  dh Dariusz Łabacki, dh Michał Kozłowski i dh Tomasz Olszewski. Wyprawa odbyła się na zaproszenie nieodżałowanej Pani Cory Baltussen oraz skautów holenderskich z miasta Shijndel. Reprezentacja harcerzy wzięła wówczas udział w organizowanych w holenderskim mieście Nijmegen Międzynarodowym, światowym marszu przez 4 dni nazywany '4Daagse Nijmegen’. Jako, że to były tereny gdzie walczyli i ginęli żołnierze 1 Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem Generała Stanisława Sosabowskiego, udało się połączyć tą wyprawę z możliwością oddania hołdu poległym spadochroniarzom. Tam też zaprzyjaźnili się z wolontariuszką Ilse Van Den Dobbelsteen. 
Przyjaźń ta przetrwała próbę lat i dlatego też w połowie marca 2018 r., były drużynowy 7HDCzB im. generała Stanisława Sosabowskiego, Tomasz Olszewski wraz z małżonką Elżbietą odwiedzili Ilse Van Den Dobbelsteen w Beuningen w Holandii. Ilse, wraz z córką Ewą, jako przewodniczki poprowadziły Tomka i Elę na Plac Polski w Driel pod pomnik poświęcony Polskim Spadochroniarzom z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz pomnik generała Stanisława Sosabowskiego, gdzie złożyli wiązankę biało czerwonych kwiatów. Zwiedzili również, znajdująca się w pobliskim kościele, stałą wystawę poświęconą Generałowi, żołnierzom 1 SBS biorącym udział w walkach w Arnhem – Driel podczas operacji Market-Garden we wrześniu 1944 r. Następnie złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów oraz zapalili biały i czerwony znicz przy grobie Pani Cory Baltussen, wielkiej orędowniczki pamięci o Generale Sosabowskim oraz polskich spadochroniarzach walczących w Driel z niemieckim okupantem w 1944 roku i wielkiej przyjaciółki polskich harcerzy. To na zaproszenie babci Cory (tak nazywali Panią Core harcerze) przez lata harcerze z Polski uczestniczyli m. in. w uroczystościach rocznicy bitwy pod Arnhem.
Następnie udali się do Oosterbeek na cmentarz gdzie pochowani są brytyjscy, amerykańscy i polscy żołnierze polegli podczas walk w 1944 r. Oddali hołd pochowanym tam żołnierzom. Zapalili biały i czerwony znicz przy grobie porucznika Wacława Jaworskiego ze Spadochronowej Kompanii Łączności. Odwiedzili również Airborne Muzeum „Hartenstein” poświęcone walkom w 1944 roku. W drodze powrotnej do Beuningeen przejechali most w Arnhem, o który toczyli walki brytyjscy spadochroniarze we wrześniu 1944 r. Popołudnie oraz wieczór spędzili w gościnnym domu Ilse, Marcina i Ewy gdzie czas upłynął na wspomnieniach wspólnie przeżytych chwil oraz miłej rozmowie przy smakowitym obiedzie, jaki przygotowali gospodarze. Gdy nastąpił czas pożegnania Ilse poprosiła o przekazanie przyjaciołom z lęborskiej 7 HDCzB serdecznych pozdrowień, co Tomek i Ela czynią niniejszą relacją.