Pożegnanie ppłk. Jana Strynowicza z mundurem

wpis w: Wszystko | 0

W czwartek 27 kwietnia w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie odbyła się uroczystość pożegnania z mundurem podharcmistrza podpułkownika Jana Strynowicza. Druh Janek wstąpił do naszej drużyny na początku 1982 roku. Był wspólnie z druhem Krzyśkiem pomysłodawcą przyjęcia przez drużynę imienia generała Stanisława Sosabowskiego. Druhowie wspólnie poszukiwali weteranów 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Odwiedzili m. in. płk. Kamińskiego Z-cę Dowódcy brygady podczas bitwy pod Arnhem, a wcześniej bohatera bitwy pod Mokrą w 1939 roku odznaczonego Krzyżem Złotym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

W 1984 roku dh Janek wstąpił od wojska, ukończył Szkołę Chorążych Łączności w Legnicy (udzielając się w Wojskowych Kręgach Instruktorskich), Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Łączności, Politechnikę Warszawską i Studia Podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej.

Służbę wojskową zakończył, na stanowisku starszego specjalisty Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych w Akademii Sztuki Wojennej.

W 2009 roku w 65 rocznicę bitwy pod Arnhem druh Janek przywiózł ziemię z warszawskich Powązek, którą wraz z innymi harcerzami z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów rozsypał na grobach polskich spadochroniarzy na cmentarzu w Oosterbeek w Holandii.

Na uroczystościach związanych z pożegnaniem druha Janka z mundurem drużynę reprezentował druh Krzysztof.

Galeria zdjęć