Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” uhonorowała 7 Harcerską Drużynę Czerwonych Beretów Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz. Okazją do wręczenia odznaczenia był uroczysty Capstrzyk Niepodległości pod pomnikiem gen. Stanisława Sosabowskiego.
Inicjatorami Capstrzyk Niepodległości od 2017 roku byli harcerze, starszyzna i instruktorzy 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów imienia generała Stanisława Sosabowskiego.
Komendantka hufca phm. Agnieszka Kłosowska przywitał przybyłych gości: Beatę Rutkiewicz Wojewodę Pomorską, Iwonę Mielewczyk – członka Zarządu Województwa Pomorskiego Tomasza Litwin – Starostę Lęborskiego, Jarosława Litwin – Burmistrza Miasta Lęborka, Zastępcę Komendanta Chorągwi Gdańsk ZHP hm. Annę Bąk, licznych radnych, przedstawicieli służb mundurowych, rekonstruktorów historycznych, harcerzy i mieszkańców Lęborka.
Druhna Małgorzata Cukrowska odczytała Apel Pamięci.
Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego.
Tradycyjnie wysłuchano utworu Marsz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w wykonaniu Zespołu Estradowego „Czasza” z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa
Rachela Wysocka z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku odczytała decyzję Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nadaniu 7. Drużynie Czerwonych Beretów imienia generała Stanisława Sosabowskiego medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.
Na komendę prowadzącej uroczystość hm. Grażyny Wójcik do dekoracji wystąpił przed pomnik generała Stanisława Sosabowskiego poczet sztandarowy. Sztandar medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej udekorowała Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz.
Pani wojewoda w ciepłych słowach przypomniała o tym, że 7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów 41 lat temu przyjęła imię generała Stanisława Sosabowskiego i nieprzerwanie od tego czasu nawiązuje do tradycji 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i generała Stanisława Sosabowskiego.
Jest obecnie najstarszą jednostką organizacyjną nie tylko w ZHP, która nieprzerwanie kultywuje pamięć o generale Stanisławie Sosabowskim i jego 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej.
Drużynowego ćwik Cyprian Puciłowski i przewodniczącego kapituły harcmistrz Krzysztofa Siwka wręczyli:
Ryngraf 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów rekonstruktorowi z „Grupy Militarni Lębork” Miłoszowi Gołębiewskiemu, Odznakę Honorową 7 HDCzB przewodnikowi Dariuszowi Dawczakowi i Druhnie Małgorzacie Cukrowskiej, a Medal 40-lecia przyjęcia imienia generała Stanisława Sosabowskiego przewodnikowi Markowi Zań.
Tradycyjnie Igor Ropela odegrał na trąbce Ciszę Wojska Polskiego „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie”.
Po zakończeniu uroczystości harcerze wręczyli przybyłym skromy upominek – magnez z logiem drużyny.
Harcmistrzyni Grażyna Wójcik podziękowała u za przybycie na uroczystości i zaprosiła gości do siedziby hufca na słodki poczęstunek i na prezentację multimedialną: „Udział 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów w uroczystościach 80. Rocznicy „Operacji market Garden”, a harcerzy do biblioteki miejskiej także na słodki poczęstunek i na prezentację multimedialną
Uroczysty Capstrzyk Niepodległości prowadziła harcmistrzyni Grażyny Wójcik, a scenariusz opracował harcmistrz Krzysztof Siwka.
W następnym dniu podczas Święta Odzyskania Niepodległości poczet sztandarowy drużyny dumnie prezentował sztandar udekorowany Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”
GALERIA ZDJĘĆ
7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów 41 lat temu przyjęła imię generała Stanisława Sosabowskiego i nieprzerwanie od tego czasu nawiązuje do tradycji 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i generała Stanisława Sosabowskiego.
Jest obecnie najstarszą jednostką organizacyjną nie tylko w ZHP, która nieprzerwanie kultywuje pamięć o generale Stanisławie Sosabowskim i jego 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej.
Od września 1983 roku do końca lat osiemdziesiątych harcerze z drużyny corocznie we wrześniu uczestniczyli w nieoficjalnych, skromnych uroczystościach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, pod pomnikiem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych w rocznicę bitwy pod Arnhem, a w lutym – w uroczystościach rocznicy pierwszego skoku Cichociemnych do Kraju spotykając się z weteranami. Odwiedzali również grób swojego patrona, generała Sosabowskiego.
W 1986 r. lęborscy harcerze nawiązali kontakt z emigracyjnym Związkiem Polskich Spadochroniarzy z siedzibą w Londynie.
We wrześniu 1989 roku Koło Związku Polskich Spadochroniarzy z Sheffield w Anglii ufundowało proporzec lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów. Był to pierwszy przypadek w historii, aby emigracyjne środowisko weteranów przekazało proporzec drużynie harcerskiej z Polski. Od tego czasu, co pięć lat, lęborscy harcerze z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów uczestniczyli w holenderskich obchodach bitwy pod Arnhem, z udziałem amerykańskich, polskich i brytyjskich weteranów.
W 2007 roku w czasie uroczystości nadania drużynie sztandaru odczytano wzruszający list od wnuka gen. Stanisława Sosabowskiego z Portugalii: „… W imieniu rodziny Sosabowskich serdecznie Wam dziękuję za to, co robicie dla podtrzymania pamięci o moim Dziadku i jego żołnierzach. Obraliście mojego dziadka za patrona w czasach, gdy nie tak chętnie patrzono na bohaterów walk o wolność z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Byliście jednymi z pierwszych, dlatego mój dziadek już dawno przestał być tylko moim, ale stał się przede wszystkim Waszym dziadkiem…” Gościem honorowym był porucznik Stanisław Kowalczyk-Kowalewski, weteran brygady spadochronowej gen. Sosabowskiego, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., bitwy o Narvik w 1940 r. oraz bitwy pod Arnhem w 1944 roku
Harcerze z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów w połowie lat 90. wnioskowali do Rady Miasta Lęborka o nadaniu jednej z ulic imienia gen. Sosabowskiego. Jesienią 2007 roku, Rada Miasta Lęborka przychyliła się do wniosku lęborskich harcerzy.
W 2012 i w 2017 roku harcerze z drużyny zorganizowali dla mieszkańców miasta „Lęborski Tydzień Pamięci o Generale Stanisławie Sosabowskim”. W kinie „Fregata” w Lęborku odbyły się bezpłatne projekcje filmu „Honor Generała” Film obejrzało ok. 1.530 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Lęborka, Nowej Wsi Lęborskiej i Wicka. Zorganizowano wystawę fotograficzną o generale Sosabowskim.
Podczas wielu przedsięwzięć harcerskich o randze powiatowej i ogólnopolskiej harcerze organizowali wystawy, inscenizacje i pogadanki przybliżali postać generała Sosabowskiego. W latach osiemdziesiątych prowadzili lekcje historii w Zespole Szkół Mechanicznych na temat swojego patrona.
W 65. rocznicę bitwy pod Arnhem harcerze z lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów rozsypali na grobach polskich spadochroniarzy na cmentarzu w Oosterbeek k/Arnhem w Holandii ziemię przywiezioną z Polski z Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Harcerze z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów zebrali prawie 700 podpisów poparcia od mieszkańców Lęborka pod wnioskiem o nazwanie nowego ronda „Rondo Cichociemnych Spadochroniarzy AK” przy ulicy Wojska Polskiego i ulicy Dworcowej w Lęborku. Rada Miasta Lęborka przychylała się do wniosku harcerzy.
Od 2017roku rokrocznie pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku, 7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów organizuje dla mieszkańców Lęborka Capstrzyk Niepodległości, który został wpisany w oficjalny program miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Lęborku.
W tym roku harcerze z tej drużyny podczas obchodów 80. Rocznicy Bitwy Pod Arnhem w Holandii na Cmentarzy Wojskowym w Oosrterbeek pod Arnhem złożyli 75 tabliczek ze zdjęciami na grobach polskich żołnierzy tym samym przywracając im w pełni tożsamość.
Drużyna ponad 41 lat nie przestaje w kształtowaniu prawdy historycznej w świadomości nie tylko harcerzy, ale również dorosłych obywateli Lęborka.