80. Rocznica powstania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej

wpis w: Wszystko | 0

„Od pomnika do pomnika” – taki symboliczny wymiar miała Wyprawa Pamięci lęborskich harcerzy. Wyprawa rozpoczęła się pod pomnikiem gen. Sosabowskiego w Lęborku, a zakończyła pod pomnikiem generała w Warszawie.

Wyprawą do Warszawy harcerze i instruktorzy z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów imienia generała Stanisława Sosabowskiego uczcili 80. Rocznicę powstania 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, której twórcą był generał Stanisław Sosabowski.

Wprawa rozpoczęła się od posprzątania pomnika gen. Sosabowskiego w Lęborku, zapalenia zniczy i symbolicznym meldunku generałowi o celach wyprawy.

Następnego dnia uczestnicy wyprawy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego z najcenniejszym zabytkiem dla naszych harcerzy – oryginalnym mundurem generała Sosabowskiego. Po południu zrelaksowali się w Centrum Nauki Kopernik, odwiedzili Złote Tarasy i pomnik Syreny na Powiślu.

Wieczorem harcmistrz Krzysztof Siwka – kierownik wyprawy, opowiedział młodszym harcerzom o tym, jak co roku we wrześniu, w latach 1983 – 1989, w rocznicę bitwy pod Arnhem, przyjeżdżał z lęborskimi harcerzami z „7” na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wspólnie z harcerzami z różnych stron Polski, z drużyn noszących imię gen. Sosabowskiego, albo Brygady Spadochronowej spotykali się z weteranami. Zaciągali warty honorowe, zapalali znicze na grobie swojego patrona generała Stanisława Sosabowskiego, słuchali opowieści legendarnych weteranów Brygady oraz Cichociemnych. Były to wtedy nieoficjalne, skromne, ale wzruszające uroczystości.

W późniejszych latach harcerze uczestniczyli w wyprawach do Holandii – oddawali hołd poległym w bitwie pod Arnhem polskim spadochroniarzom.

Po ponad trzydziestu latach ponownie młodzi lęborscy harcerze i instruktorzy przyjechali na Powązki.

W słoneczne przedpołudniem na Cmentarz Wojskowy na Powązkach przybyli także harcerze ze Skawiny z harcmistrzem Andrzejem Woźniczką i Adamem Woźniczką.

To druh Andrzej Woźniczka w 1983 roku na nadaniu drużynie imienia generała Sosabowskiego opowiadał o spotkaniach weteranów brygady na Powązkach.

Obecni byli także nasi przyjaciele z Warszawy. Druh Jan Strynowicz (wraz z Krzysztofem Siwka pomysłodawcy nadania w 1983 roku drużynie imienia gen. Sosabowskiego) oraz druh Radek Korsak organizator m. in. Polowych Zbiórek Harcerstwa Starszego,

Z Bydgoszczy przyjechał przyjaciel naszej drużyny Leszek Bieliński, był z nami na odsłonięciu pomnika generała w Lęborku i uczestniczył w naszej wyprawie do Holandii w 75 Rocznicę Bitwy pod Arnhem.

Po dotarciu do pomnika spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych harcerze posprzątali otoczenie pomnika i zaciągnęli wartę honorową. Stanęły poczty sztandarowe. Po złożeniu kwiatów harcerze uczcili minutą ciszy poległych spadochroniarzy i zmarłego w tym roku harcmistrza Zbyszka Biedziaka wieloletniego drużynowego 5 Wronieckiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen. Sosabowskiego. Druh Zbyszek miał być z nami w tym roku na Powązkach.

… Niestety byliśmy już bez druha Zbyszka i bez weteranów.

Przyjaciel naszej drużyny Leszek Bieliński w podziękowaniu za dotychczasową służbę w kultywowaniu pamięci po spadochronowych weteranach wręczył drużynowej, Nikoli Harackiewicz statuetkę Harcerskiego Znaku Spadochronowego.

Następnie harcerze przeszli do kwater powstańców i zapalili znicze na grobach swoich bohaterskich poprzedników – harcerskich Powstańców Warszawskich. Po czym uczestnicy udali się do grobu swojego patrona generała Stanisława Sosabowskiego gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Druh Krzysztof przypomniał także sylwetkę syna generała – Stanisława Janusza „Stasinka” dowódcę Kedywu Kolegium „A” odznaczonego także Krzyżem Virtuti Militari

Po południu uczestnicy wyprawy zwiedzili Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, przeszli pod Pomnik Małego Powstańca.

Ostatnim punktem programu było odwiedzenie pomnika generała Sosabowskiego na Żoliborzu.

Z pewnością była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.

Galeria zdjęć

Link do strony Miasta Lęborka:

https://www.lebork.pl/aktualnosci/harcerska-wyprawa-pamieci-do-warszawy/