Wyjazd do Holandii na obchody 70 Rocznicy Bitwy pod Arnhem

wpis w: Wszystko | 0

W sobotę 20 września w Driel obchody 70. rocznicy udziału polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Bitwie pod Arnhem uświetnią swoją obecnością głowy państwa Polski PrezydentBronisław Komorowskii Holandii Jego Królewska Mość król Willem Aleksander. Na uroczystościach w Driel obecny będzie także premier Holandii Mark Rutte.

W czasie Bitwy pod Arnhem we wrześniu 1944 w okolicach Driel zrzuconych zostało około 1500 polskich żołnierzy z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, których głównym zadaniem było wspieranie brytyjskich oddziałów znajdujących się głównie w miejscowości Osterbeek. Polskie jednostki miały znaczący wkład w zabezpieczenie wycofania się brytyjskich spadochroniarzy.

Obchody w Driel są wspaniałym przykładem wieloletniej, prawdziwej przyjaźni Holendrów i Polaków.We wrześniu 1945 mieszkańcy Driel wzięli pod swoją opiekę groby wszystkich Polaków, którzy tam zginęli.

Od1946 r., w każdą trzecią sobotę września, w Driel pod Arnhem w miejscu zrzutu Polaków odbywają się uroczystości upamiętniające polski czyn bojowy – udział w operacji Market Garden (17-26 IX 1944) żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i ich dowódcy generała Stanisława Sosabowskiego.

Corocznie na obchodach obecna jest grupa polskich kombatantów. W tym roku przewidziany jest udział w uroczystościach 12 polskich weteranów – żołnierzy z 1SBS generała Sosabowskiego z Polski, Anglii, Ameryki, Kanady i Holandii.

Stowarzyszenie (Stichting) Driel – Polen organizuje uroczystości rocznicowe w Driel.

 

Program udziału 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów

im. generała Stanisława Sosabowskiego

w obchodach 70-tej rocznicy Bitwy pod Arnhem

 

Środa 17 września 2014 r.
Godzina 17:40 – zbiórka na dworcu PKP w Lęborku

Godzina 18:06 – wyjazd pociągiem z Lęborka do Szczecina

Godzina 21:46 – przyjazd do Szczecina, spotkanie z harcerzami z 64 Obronnej Drużyny Starszoharcerskiej im. generała Stanisława Sosabowskiego i wspólny przejazd autokarem do Driel w Holandii.

 

Czwartek 18 września 2014 r.
Przyjazd do Driel, rozbijanie namiotów, zwiedzanie pola bitewnego. Zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na grobie pani Cory Baltuseen, która w czasach wojny była sanitariuszką Czerwonego Krzyża i w trakcie bitwy zajmowała się rannymi polskimi żołnierzami, a po wojnie do końca swoich dni walczyła o rehabilitację i obronę byłych żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej).

Godzina 13:30 – Otwarcie centrum informacyjnego „De Polen van Driel. ‘Verbonden door vriendschap en dankbaarheid’ (Polacy z Driel – połączeni przyjaźnią i wdzięcznością) przez ambasadora RP Jana Borkowskiego

Godzina 15:30 – rekonstrukcja przeprawy Renu łodziami przy promie Driel / Oosterbeek żołnierzy z 1SBS we wrześniu 1944 r. przez żołnierzy sił lądowych Holandii.

Godzina 18:00 – koncert w wykonaniu zespołu Promyki Krakowa we współpracy m.in. z chórami kościelnymi z Driel: Cantorije, Impuls i Enjoy.

 

Piątek 19 września 2014 r.
Wraz z uczniami szkół podstawowych złożenie wizyty w bazie wojsk wyzwoleńczych na polanie w pobliżu promu w Driel.

Wyjazd do Nijmegen zwiedzanie National Liberation Museum poświęcone walkom amerykańskich spadochroniarzy o uchwycenie mostu w Nijmegen w ramach Operacji „Market Garden”.

Wyjazd do Oosterbeek k/Arnhem zwiedzanie Aireborne Museum „Hartenstein” poświęcone bitwie o Arnhem. Muzeum jest obecnie jednym z najnowocześniejszych multimedialnych muzeów w Holandii.

Udział w uroczystościach przy moście Arnhem (obecnie nazwanym John Frostburg, na cześć dowódcy brytyjskiego batalionu, który dotarł i zdobył północną część tego mostu. To właśnie ten most jest tym tytułowym z filmu „O jeden most za daleko” Richarda Attenborought).

Sobota 20 września 2014 r.
Przyjazd do miejscowości Ede, na piknik spadochronowy ku pamięci spadochroniarzy lądujących na ziemi holenderskiej 1944 roku. Głównym punktem tego wydarzenia będą skoki spadochronowe żołnierzy państw biorących udział w tamtych wydarzeniach.

Godzina 13:30 – zrzut spadochroniarzy przy ulicy Boltweg w Driel

Godzina 15:00 – ceremonia uczczenia i złożenie wieńców na Placu Polskim (Polenplein) przy pomniku Surge Polonia w Driel.

Po zakończeniu uroczystości przyjęcie w centrum konferencyjnym Oldenburg w Driel.

Godzina 17:45 – Msza Święta w języku polskim, w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, przy ulicy Kerkstraat w Driel.

 

Niedziela 21 września 2014 r.
Uroczystości na cmentarzu polskich i brytyjskich spadochroniarz w Oosterbeek.

Wyjazd autokarem do Polski.

 

Poniedziałek 22 września 2014 r.
Przyjazd do Szczecina

Przejazd pociągiem ze Szczecina do Lęborka

Około godziny 9:58 przyjazd do Lęborka

 

Program w Holandii może ulec zmianie