Odsłonięcie pomnika gen. broni Józefa Hallera w Jurczycach

wpis w: Wszystko | 0

13 sierpnia 2021 w Jurczycach w gminie Skawina, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika dowódcy Błękitnej Armii gen. broni Józefa Hallera. Fundatorami pomnika byli Grażyna i Adam Woźniczkowie. Odsłonięcia pomnika odbyło się w 148. rocznicę urodzin generała w Jurczycach.

W uroczystości wzięła udział dwu osobowa delegacja naszej drużyny w osobach phm. Jana Strynowicza i hm. Krzysztofa Siwka. Nasi instruktorzy wraz z hm. Andrzejem Woźniczką stanowili asystę sztandaru Środowiska Byłych Spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej z Krakowa.

Pomnik odsłonili: Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka (gdzie w 1920 roku generał dokonał zaślubin Polski z morzem) oraz wiceburmistrz Skawiny Witold Grabiec. Pomnik został poświęcony przez ks. Błażeja Górskiego – kapelana rekonstruktorów Szwadronu Kawalerii Ochotniczej z 1920 roku.

Fundator pomnika Adam Woźniczka jest wieloletnim pasjonatem, kolekcjonerem pamiątek po generale i twórcą prywatnej Izby Hallera w Jurczycach.

W 2018 roku Adam Woźniczka przyjechał do Lęborka z mobilną wystawą pamiątek po generale Hallerze. Na wystawie znalazła się m.in. oryginalna kuchnia polowa Błękitnej Armii z 1919 roku

Zapraszamy na stronę z tego wydarzenia:

https://www.lebork.pl/aktualnosci/mobilna-wystawa-gen-jozefa-hallera/

Adam i Andrzej Woźniczkowie są także pasjonatami 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Są jednymi z pierwszych osób w Polsce, którzy od lat sześćdziesiątych spotykali się z weteranami 1 SBS.

Uczestniczyli także w odsłonięciu pomnika generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku w 2017 roku. Harcmistrza Andrzeja Woźniczkę znamy już od prawie 40 lat. Przyjechał na nasze zaproszenia 25 czerwca 1983 roku i uczestniczył w nadaniu naszej drużynie imienia generała Stanisława Sosabowskiego. To od druha Andrzeja dowiedzieliśmy się o wrześniowych skromnych uroczystościach obchodów Bitwy pod Arnhem na Powązkach w Warszawie, w których uczestniczyli weterani 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemni. Od tego roku przez kolejne lata uczestniczyliśmy z drużyną w spotkaniach weteranów i oddawaliśmy hołd poległym spadochroniarzom pod pomnikiem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych na Cmentarzu Wojennym na Powązkach.

Galeria zdjęć